אפריל 16, 2014
אפריל 16, 2014

חבר’ה זה הטוב ביותר שתקבלו. מתאים לכם? בשמחה! לא מתאים? אין יותר מה לעשות!

זה היה המסר המרכזי בהצהרתה התקיפה יחסית של ניו-זילנד בכנס השרים התשיעי של ארגון הסחר העולמי. הצהרה זו שינתה את גישת המדינות החברות בהסכם הרכישות הממשלתיות כלפי הצעת ההצטרפות השנייה של ניו זילנד להסכם.

הסכם הרכישות הממשלתיות בארגון הסחר העולמי מאפשר לכל אחת מ-28 המדינות החתומות עליו גישה, ללא אפליה, למכרזים ממשלתיים בכל המדינות. התייחסות שונה ניתנת בהסכם למכרזים למוצרים לשירותים או לבנייה.

ניו זילנד, שאינה חברה להסכם, הגישה כאמור את הצעתה השנייה, המשופרת, להצטרפות להסכם לבחינת שאר החברות בנובמבר 2013. בתחילה נראה היה, כי ביחס לסין, שכבר הגישה חמש הצעות משודרגות, דרכה של ניו זילנד תהיה קלה ומהירה. בפגישת ועדת הרכש הממשלתי בנובמבר 2013 הביעו מספר מדינות הסתייגות מהכיסוי הנמוך יחסית שהעניקה ניו- זילנד שלא כלל מספיק עיריות וחברות ממשלתיות שאחראיות על רכש נרחב במדינה.

הדבר ייצר קושי מסוים, אך בפורומים סגורים ניתן היה לחוש, כי הסכמה עם ניו-זילנד תהיה בת השגה עוד במהלך כנס השרים התשיעי בבאלי, אינדונזיה, ואז ניתן יהיה להכריז בחגיגיות מעל הבימה על הצטרפותה.

אלא שבכינוס הועדה במרץ, שלושה חודשים לאחר הכנס בבאלי, ההתבטאות החריפה והלא שגרתית בקונטקסט של ה- WTO, העיבה על היכולת להתקדם, וחלק מהמשתתפים העריכו שהצטרפותה של ניו זילנד נקלעה למבוי סתום.

כמו שאמרו כבר קודם… “הכול עניין של גישה”…


אסי יוסף

אסי יוסף סיים את תפקידו כנספח המסחרי של ישראל לשווייץ וכסגן הנציג הקבוע לארגון הסחר העולמי (WTO).
צור קשר עם: אסי יוסף
ליצירת קשר לחצו >>