מרץ 19, 2014
מרץ 19, 2014

בסוף דצמבר האחרון, הגיעה לסיומה תכנית הפיילוט של מנהל סחר חוץ- “200 פי 2″.מטרת התכנית היתה להכפיל תוך תקופה של 3 שנים, את הייצוא של 200 חברות קטנות ובינוניות מהפריפריה הצפונית והדרומית של ישראל.

בהמשך לכתבה שפורסמה ב”דה מרקר” the marker התוצאות היו מרשימות: מרבית החברות הגדילו את הייצוא ואף והכפילו במידה ניכרת. בעקבות ההצלחה, החליטו משרדי הכלכלה והאוצר להעביר 50 מיליון ₪ לקרן ייצוא חדשה בשם “כסף חכם” שתסייע לעוד כ-100 יצואנים נוספים.

התכנית שהחלה ב-2009, הוארכה בשנה נוספת בשל המשבר הכלכלי, וסיימו אותה 114 חברות פעילות. עבור כל חברה, נכתבה תכנית עסקית שליוותה אותה לאורך התקופה. בהתאם לתקציב שהוגדר בה, קיבלה כל חברה מענק על סך כ-400 אלף ₪ בממוצע אשר התחלק בין סעיפי תמיכה שונים כגון ניהול שיווקי, השתתפות בתערוכות, מיצוב ומיתוג ועוד.

בנוסף, במהלך התכנית הופעלו כלי סיוע מתוגברים על ידי מערך כלי הסיוע לתעשייה במינהל. כך למשל לרשות החברות הועמד סל שירותים במימון מלא מטעם מכון הייצוא שכלל שעות ייעוץ מומחה לשיווק בינלאומי, איתור שותפים, קבלת מידע עסקי וקורסי העשרה.

תרומתה של תכנית 200 פי 2, היא בדגש הייחודי שהושם על ביסוס הייצוא בפריפריה, ועל העסקים הקטנים והבינוניים. הייצוא הכולל של היצואניות הקטנות יותר צמח ב-291% (!) ונוצרו עוד 530 מקומות עבודה חדשים במשק.

יש לציין שישנן גם חברות שלא הכפילו או הגדילו את הייצוא. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי התכנית התנהלה בשנות המשבר הכלכלי, וחברות רבות העידו כי תמיכת התכנית סייעה להן “להישאר עם הראש מעל המים” ובלעדיה היו חווים ירידה תלולה הרבה יותר.

בקרן החדשה שצפויה להיפתח, מלבד הגדלת הסיוע ליצואנים, הדגש יהיה על חיזוק מערך הייצוא הקיים של חברות לאורך זמן-היבט חשוב לא פחות.


ליטל שרון

צור קשר עם: ליטל שרון
ליצירת קשר לחצו >>