השפעות הקורונה – לא (רק) מה שחשבת, איך הקורונה משפיעה על מחירי התובלה הימית?

נכתב על ידי: אוהד בלומברג, ראש תחום מחקר וכלכלה במינהל סחר חוץ, משרד הכלכלה והתעשייה

בעוד הכלכלה העולמית טרם סיימה ללקק את פצעיה בעקבות המשבר הכלכלי והבריאותי הפוקד את העולם כולו, נכנס לחיינו משבר נוסף שקשור במידה רבה לוירוס הקורונה.

בחודשים האחרונים מתרחש משבר של ממש בכל הקשור לשרשרת התובלה הבינלאומית. בעוד שבתחילת המשבר, לפני כשנה, עולם התעופה חווה זעזוע עמוק עקב הגבלות התנועה האווירית, אשר השפיע באופן אקוטי על התובלה האווירית ויצר מחסור משמעותי בשינוע האווירי, התובלה הימית באותה תקופה שימשה צינור החמצן הכמעט יחיד של הסחר העולמי.

עם זאת, בחודשים האחרונים מתרחש משבר של ממש בדמות עליית מחירים חדה במחירי המכולות. לאור העובדה שמרבית הסחר העולמי מתבצע דרך הים, כ 80% במונחי נפח וכ- 70% במונחי ערך[1], עליית מחירי המכולות משפיעה על שרשרת הערך הגלובאלית ועלולה להתגלגל במהרה לעליית מחירי הסחורות.

אך מה בעצם שורשי המשבר בשוק ההובלה הימי?

משבר וירוס הקורונה הביא להאטה משמעותית בסחר בסחורות, הן כתוצאה מסגרים שהשפיעו על פעילותם של מפעלים ברחבי העולם והן כתוצאה מכך שהמשבר הכלכלי הביא להאטה ברכישת מוצרי צריכה שונים.

עם זאת, בחודשים האחרונים אט אט השווקים ברחבי העולם חוזרים להיפתח, אנשים רבים ברחבי העולם חוזרים לצרוך ולרכוש מוצרים ולא זו בלבד, אלא אף ישנה העדפה לצריכת מוצרים פיזיים (כמו מוצרי צריכה שונים) על פני שירותים שבחלקם עדיין סגורים (כמו אירועי תרבות, תיירות ועוד).

אלו יוצרים אפקט Rebound המגדילים את הביקושים לסחורות, ובמיוחד לסחורות המובלות באמצעים ימיים. מרבית הסחורות הללו, כמו ביגוד, ריהוט, ציוד רפואי מתכלה, אלקטרוניקה, טלפונים סלולריים ועוד מיוצרות במזרח. לכן, זה לא פלא שעיקר המשבר נובע מתנועת מוגברת של מובילי המכולות הגבוהה שבין המזרח (וסין בעיקר) לשווקים מרכזיים כגון אירופה וארה”ב.

התנועה גדלה בקצב כה גבוה עם כמות מכולות כה גבוהה הנעה בין המזרח לאירופה וארצות הברית עד כדי שאניות מתקשות בחודשים האחרונים למצוא שטחי עגינה פנויים בנמלים בארצות הברית. עקב הביקוש הרב, הנמלים פשוט לא עומדים בקצב, גם עקב התנועה הרבה של הסחורה וגם עקב העובדה שמגבלות הקורונה מכריחות לעבוד באופן המגביל את אופי העבודה בנמלים כך שהוא איטי יותר מהצפוי. כך, המכולות עצמן, שהן הבסיס לשינוע הסחורה בדרך הים, הפכו למצרך מבוקש ביותר שקצב הייצור שלו פשוט לא עומד בביקושים.

המשבר כה חמור עד כדי כך שחברות רבות מעדיפות כבר לשלח את המוצרים דרך האוויר, במחירים גבוהים פי כמה אך בזמן סביר, מאשר להמתין למועד לא נודע לשילוח בים.

התוצאה של כל האירועים האלו היא זינוק במחיר המכולה עצמה ובהתאמה העלאת מחיר השילוח הימי.

ניתן לראות כי מחיר מכולה בשני נמלים מובילים בסין עלה כמעט פי שלושה (ר’ גרף בהמשך) וישנם דיווחים שמחירי הובלת מכולות 40 רגל עלו באירופה פי שישה בתקופה האחרונה.

אמנם לחברות הספנות המצב הוא אולי רווחי, כפי שדווח בדו”ח עדכני של חברת מארסק, חברת הספנות מהגדולות בעולם אשר דיווחה על מחירי שיא בשינוע ימי אשר השפיעו גם על הרווח של החברה, אך עבור הצרכנים והחברות עצמן המצב הוא פחות מעודד משום שאם החברות משלמות יותר, לרוב העלות מתגלגלת גם לצרכן.

ואיך זה משפיע עלינו? כחלק הולך וגדל מהכלכלה הגלובאלית, גם המשק הישראלי סובל מהמשבר העולמי במחירי המכולות.

עקב אופי היצוא הישראלי המורכב פחות ממוצרי צריכה ויותר ממוצרים עתירי טכנולוגיה או רגישים יותר, עיקר ערך היצוא מתבצע דרך האוויר (66%) ומיעוטו בדרך הים (34%) ולאור יבוא גבוה של מוצרי צריכה ומוצרים לא רגישים, עיקר היבוא מתבצע דרך הים (64%).

עם זאת, בשני המקרים- גם ביצוא וגם ביבוא, עיקר הסחר במונחים נפחיים מתבצע בדרך הים. לכן, אין זה פלא כי בשבועות ובחודשים האחרונים חברות רבות בישראל, יצואנים ויבואנים, מעידים כי הם מתקשים להשיג מכולות פנויות לשילוח המוצרים וכי מחירי השילוח הימי עלו באופן משמעותי.

בשלב זה, טרם רואים עליית מחירים משמעותית כתוצאה מעליית מחירי התובלה, בין היתר כי מחיר ההובלה במוצרים הנעים בדרך הים מהווה מרכיב יחסית קטן מערך הסחורה. בנוסף, בשבועות האחרונים החל תהליך של הגדלת היצע המכולות מהמזרח, בין היתר עקב העברת מכולות ריקות ממערב למזרח וייתכן שנצפה בהתמתנות מסוימת בעליית המחירים.

טרם ידוע איך המשבר יסתיים, אם בכלל, אך על פי הערכות שונות, נראה כי ככל שהמדינות תחזורנה להתאושש כלכלית מהמשבר, אזרחיהן יחזרו לצרוך יותר ויגדילו את הביקוש למוצרים המובלים במכולות, ניווכח כי המשבר בענף ההובלה הימית יהיה איתנו לפחות לחודשים הקרובים.

נמשיך לעקוב.

[1]  https://unctad.org/webflyer/review-maritime-transport-2018


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>