נובמבר 23, 2014
נובמבר 23, 2014

“אחריות תאגידית (Corporate social responsibility-CSR) היא צורה של פיקוח עצמי בידי עסקים במטרה לשמור על ערכים חברתיים וסביבתיים. מונחים נרדפים לאותו מונח הם אחריות תאגידית חברתית, מצפון סביבתי, אזרחות תאגידית, ביצועים חברתיים, ואחריות סביבתית” (ויקיפידיה).

שאלת האחריות התאגידית היא שאלה שיש סביבה ויכוחים מרכזיים: האם תפקיד הארגון לדאוג לערכים חברתיים, או שמא עליו למקסם את רווחיו בלבד? האם פעילות מסוג זה אינה מסירה אחריות מפעילות הנדרשת מהמדינה? האם הארגון לא משמר את המצב הקיים ולמעשה פעילותו אינה אלא מסווה לפעילות האמיתית שלו? שאלות אלו ואחרות נבדקות במחקר אמפירי ראשון על אחריות תאגידית בתעשייה הישראלית, המבוצע על ידי מכון האוניברסיטה הפתוחה לחקר מדיניות, כלכלה פוליטית וחברה.

המכון, הוא מרכז בין-תחומי, שמטרתו לקדם מחקר בסוגיות ובנושאים תיאורטיים, אמפיריים ויישומיים הקשורים לזיקות הגומלין בין עיצוב מדיניות ויישומה לבין תהליכים ומנגנונים חברתיים, פוליטיים וכלכליים.

ישראל חתומה על הצהרת ההשקעות הבינלאומיות והמיזמים הרב-לאומיים של ארגון ה- OECD, ולקווים המנחים הנלווים לה. בהתאם, הוקמה במינהל סחר חוץ נקודת קשר לאומית (National Contact Point – NCP). נקודת הקשר הלאומית מחויבת לקדם את הקווים המנחים וכן לטפל בתלונות הנוגעות להפרה אפשרית של הקווים המנחים. יו”ר הוועדה המייעצת לנקודת הקשר הלאומית (NCP) הוא יוסי אקרמן, מנהל מחלקת OECD במינהל סחר חוץ. תפקידי הוועדה הינם להתוות את פעולת נקודת הקשר הלאומית ולשמש כגורם מייעץ לה.

במסגרת פעילותו, מכון האוניברסיטה הפתוחה לחקר מדיניות, כלכלה פוליטית וחברה מקיים כנס תחת הנושא: “אחריות תאגידית בתעשייה הישראלית: פרקטיקה בליבה הארגונית או פעלול ניהולי?” ב-8 בדצמבר 2014 בקריית האוניברסיטה הפתוחה ע”ש דורותי דה רוטשילד, דרך האוניברסיטה 1, רעננה. האירוע מאורגן, כאמור, על ידי המכון, בשיתוף קרן פרידריך אברט וישתתפו בו דוברים מהארץ ומחו”ל, ביניהם פרופ’ אביעד בר־חיים וד”ר אור קרסין, מהאוניברסיטה הפתוחה, ד”ר אוהד קרני, מהמשרד להגנת הסביבה ומר יוסי אקרמן, מנהל מחלקת OECD במינהל סחר חוץ, שבמשרד הכלכלה. הרצאת הפתיחה תינתן על ידי פרופ’ דוד ווגל (David Vogel) מאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה.

ההשתתפות באירוע היא חינם, אך מחייבת הרשמה מראש– בטלפון *3337  או 035114412. כמו כן, ניתן להירשם כאן.
לפרטים נוספים- היכנסו.

Corporate Responsibility


צור קשר עם:
ליצירת קשר לחצו >>