יוני 07, 2020
יוני 07, 2020

היחידה להתנהגות עיסקית נאותה מהווה ערוץ קשר בין קהילת העסקים, איגודי עובדים, ארגונים לא ממשלתיים ובעלי עניין אחרים בכל הנוגע ליישום הקווים המנחים של ה-OECD  ל”עקרונות להתנהגות עיסקית נאותה” והתמודדות עם האתגרים החדשים של אחריות תאגידית.

אחריות תאגידית

היחידה להתנהגות עיסקית נאותה פועלת תחת מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה במטרה לסייע לחברות הישראליות לפעול ע”פ אמות מידה בנ”ל להתנהגות עיסקית נאותה במטרה לעמוד בתחרותיות ובקריטריונים הבנ”ל. כחלק מעבודת היחידה, אנו עוקבים אחרי מגמות בתחום ההתנהגות העיסקית הנאותה והאחריות התאגידית בקרב התעשייה הישראלית.

על אף המשבר החמור שנוצר ממהתפרצות מגפת הקורונה, אנו מזהים מגמה של קידום פעילות וחיזוקה ע”י חברות ישראליות רבות בתחום האחריות התאגידית בתקופה החולפת. לאורך השנים אנו עוקבים ביחידה להתנהגות עיסקית נאותה על התפתחת התחום בקרב החברות הישראליות, וללא ספק קיים גידול מתמיד בפעילויות והיקפן. ולכן לא הופתענו בכלל כאשר ראינו כי חברות רבות בארץ, בחרו והצליחו להעצים את פעילותן בתחום האחריות התאגידית לאור ההזדמנויות הרבות שנגלו בזמן המשבר: בטיחות העובדים, ביטחון תעסוקתי, צמצום בפסולת ופליטות, שרשרת אספקה אחראית שימוש במשאבי החברה לקידום מטרות חברתיות, הגדלת תרומות והתנדבות וסיוע לקהילה.

דוגמאות רבות נגלו: חברות הייטק רבות, בחרו לתרום את תקציבי המזון ואספקת המוצרים למשרדים לטובת אוכלוסיות מוחלשות, חברות אחרות, התנדבו לחלק חבילות מזון לטובת קשישים ואוכלוסייה בסיכון, וחברות טכנולוגיה ישראליות אף תרמו את מוצריהם ושרותיהם בחינם לטובת סיוע לתלמידים ללמוד מהבית ולעובדים לנהל תהליכי עבודה מרחוק.

ארגון מעלה, אף הגדילו והעלו פורטל מרתק עם דוגמאות רבות של עשייה מבורכת בתחומי האחריות התאגידית של חברות ישראליות רבות. אנחנו מזמינים אותכם להכנס לפורטל וכמובן לשתף את ארגון מעלה בעשייתכם: http://www.maala.org.il/business-response-to-coronavirus/

השאלה המרכזית שעולה כעת – כיצד אפשר לשמר את המומנטום החיובי וההזדמנויות המבורכות שהביאה איתה הקורונה?

ראינו בעולם מגמה של ירידה בזיהום אוויר ותופעות חיוביות שהתרחשו בטבע ומגמה דיגיטלית מואצת שליוותה את כלל תחומי החיים ואת שוק העבודה בארץ ובעולם. מגפות קשות היו קטליזטור להנעת תהליכים רבים לאורך ההיסטוריה, לדוגמא המגפה השחורה באירופה עוררה שינוי במבני שלטון אשר היו נהוגים.

אנחנו בטוחים שבחברות הישראליות יקיימו תהליכי חשיבה רבים לאור האתגרים החדשים וההזדמנויות שתקופה זו הביאה, אך מבקשים להציע לבחור דרך לשמר חלק מהעשייה שנעשתה עד כה, כי ברור לכולם שקשה לעשות הכל ביחד ובטח בתקופה של חוסר ודאות ושינויים. הדוגמאות הן רבות: אם נידבתם את תקציב המזון והמצרכים כולו, נדבו 5-15% מהתקציב לטובת נזקקים, אם סיפקתם את כל המוצרים הטכנולוגיים של החברה בחינם לתקופת הקורונה, המשיכו וספקו שירותים טכנולוגיים רק לסטודנטים או תלמידים. אחריות תאגידית מתבטאת בערכים  ובפעולות שהחברה שמה לעצמה, שינויים קטנים כגדולים יוכלו לתרום לחברה ולסביבה.

ובאותו הקשר, היחידה להתנהגות עיסקית נאותה מזמינה אותכם להשתתף בסקר של חברת דליוט ישראל, המבקש למפות את פעילות האחריות התאגידית בחברות הישראליות בעת משבר הקורונה.

אתם מוזמנים להצטרף ולענות על הסקר האנונימי בלחיצה על קישור זה .


תמר קושר

הנספחת הכלכלית בסיאול, ד. קוריאה: תמר, בוגרת קורס הנספחים הכלכליים לשנת 2017, ומשמשת בשנתיים האחרונות כצוערת במחלקת הארגונים הבינלאומיים במינהל סחר חוץ. לפני כן שימשה תמר כצוערת במחלקת צפון אמריקה. תמר בעלת תואר שני בדיפלומטיה וביטחון בתוכנית לבכירים של אוניברסיטת ת”א ובעלת תואר ראשון בהנדסת גיאו-אינפורמציה מהטכניון. טרם הצטרפותה למשרד הכלכלה והתעשייה, סיימה תמר שירות קבע בדרגת רס”ן כראש מדור קשרי חוץ צבאיים. לתמר ניסיון במגוון תפקידים בעולמות הדיפלומטיה, השיווק והפיתוח העיסקי.
צור קשר עם: תמר קושר
ליצירת קשר לחצו >>