אמריקה

בחרו בלוג

tlv_formats
banner-1

זינוק של 50% ביצוא מישראל לברזיל במחצית הראשונה של 2017

פורסם ע"י , נספח כלכלי- ריו דה ז'ניירו, ברזיל , בתאריך 18 ביולי 2017

על רקע ההתאוששות במשבר הכלכלי בברזיל גם היצואנים הישראלים לברזיל יכולים לנשום לרווחה.

על פי נתוני היבוא של משרד התעשייה והמסחר הברזילאי, נרשם זינוק של 49.8% ביבוא מישראל לברזיל במחצית הראשונה של  2017, לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

היבוא של ברזיל מהעולם צמח בכ-7% באותה התקופה, לאחר ירידה עקבית בשנים האחרונות. נתון זה, לצד איניקטורים נוספים כגון ירידת האינפלציה ממספר דו-ספרתי לאמצע היעד של הבנק המרכזי – מה שמאפשר לבנק להוריד באופן עקבי את הריבית ובכך לעודד השקעות. כמו-כן המאזן המסחרי של ברזיל שובר מדי חודש שיאים חדשים. בחודש שעבר נרשם שיא של 28 שנים כאשר העודף במאזן המסחרי עמד על 7.2 מליארדי דולרים והתחזית היא לסיים את 2017 עם עודף של 60 מליארדי דולרים. לזאת מצטרף דו"ח של קרן המטבע העולמית שפורסם החודש אשר תיקן כלפי מעלה את הצמיחה הצפויה לברזיל לשיעור של 0.3% בשנת 2017 ו-1.3% בשנת 2018. ההתאוששות בכלכלת ברזיל מיוחסת למדיניות הפיסקלית של הממשל החדש אשר חתך משמעותית את הוצאות הממשלה ומוביל רפורמות חשובות.

יחד עם זאת, למרות האווירה האופטימית בשווקים וההתעוררות בביקושים ובתפוקות, ברזיל חווה עדיין משברים פוליטיים מורכבים כאשר גורלו של הנשיא הנוכחי מישל טמר נמצא כעת טרם הצבעה של הקונגרס אשר צפוי להכריע באם לפתוח בחקירה נגדו בגין שחיתות. במקביל הורשע בשבוע שעבר בערכאה ראשונה הנשיא לשעבר והפופולרי אינאסיו ללה דה סילבה ונידון לתשע וחצי שנות מאסר. לולה כבר הכריז שירוץ לבחירות ב-2018 והוא המועמד המוביל נכון לעכשיו על פי הסקרים. חקירות השחיתות במסגרת מבצע "שטיפת רכב" ממשיכות להדהד את המערכה הפוליטית וזוכות לתמיכה רבה בקרב העם.

לסיכום, משברים פוליטיים תמיד היו ותמיד יהיו, אבל נראה שכלכלת ברזיל נמצאת במסלול של התאוששות. עכשיו זה הזמן לנצל היטב את ההזדמנות, ובמיוחד לאור הגישה המועדפת לשוק הברזילאי בזכות הסכם האס"ח (אזור סחר החופשי) אשר מקנה ליצואנים ישראלים יתרון משמעותי על פני יצוא מתחרה מצפון אמריקה, אירופה ואסיה.

 

דניאל קולבר נספח כלכלי- ריו דה ז'ניירו, ברזיל

כתיבת תגובה

(לא יפורסם)

* שדה חובה

פניה לנספח כלכלי- ריו דה ז'ניירו, ברזיל, דניאל קולבר