אפריקה
Newspaper texture on globe isolated on white background

בחירת בלוג

בצורת קשה מאיימת על אספקת המים לקייפטאון

פורסם ע"י , נספח כלכלי- יוהנסבורג, דרום אפריקה , בתאריך 31 ביולי 2017

כבר כתבתי בעבר על מצוקת המים הקשה בדרום אפריקה. והנה, אנחנו בחורף השני והבצורת ממשיכה לגבות מחיר כבד. האזור שנפגע הפעם הכי קשה מהבצורת הוא מחוז הקייפ המערבי בו שוכנת קייפטאון. קייפטאון נמצאת במצב הגבלת מים 4 כבר חודשים ארוכים. השלטים האלקטרוניים בכביש המהיר שינו את ייעודם. בחודש שעבר, במקום לדווח על פקקים היה כתוב בהם "שתו, בשלו ועשו כביסה חיונית בלבד" הודעה שהתחלפה עם ההודעה: "המאגרים ברמה של 12.5% בלבד". אז מאז ירדו עוד קצת גשמים אולם המאגרים עדיין נמצאים במצב של פחות מ-25%. ההערכה היא שגם אם אוגוסט יהיה גשום במיוחד ואולי ירדו קצת גשמים בספטמבר עדיין לא יעברו המאגרים את רמת ה-45%.

צריך להזכיר שבחצי הכדור הדרומי אנחנו נמצאים בעיצומו של החורף. כן אני יודע, חלק גדול מכם היה מוכן להתחלף במזג האוויר בזה הרגע. צריך גם לשים לב שבעוד לאורך החוף (קייפטאון, דרבן וכדומה) החורף די דומה לחורף הישראלי, קרי קר וגשום, הרי שבאזור הרמה (כגון יוהנסבורג ופרטוריה) החורף יבש. גשמים יורדים כאן בקיץ, בדרך כלל אחר הצהריים.

הבצורת אמנם כבדה אולם בעיות המים של דרום אפריקה רבות. תשתיות מיושנות הן אחד הגורמים לאיבודי מים רבים. העיריות הגדולות מאבדות קרוב ל-40% מהמים במערכת. חלק מאיבודי המים הם טכניים כגון דליפות ופיצוצים בצנרת ומדידה לקויה אולם חלק נובע גם מחיבורים לא חוקיים רבים. המלחמה בהם היא גם טכנית אבל בעיקר פוליטית. בנוסף במשך שנים רבות לא טופלו מי המכרות והזיהומים שהם גרמו רבים וכבדים.

חלק גדול מעבודת הנספחות בשנה וחצי האחרונות הוא אכן בתחום המים. בשנה שעברה ערכנו כאן אירוע מים גדול מאוד ובעקבותיו היו בארץ מספר ביקורים מהסקטור הממשלתי ומהסקטור הפרטי. כמובן שוואטק הגיע לנו בתזמון מושלם ואנחנו רואים היענות רבה של דרום אפריקאים וגורמים ממדינות האזור לקריאה שלנו להגיע לישראל לכנס וואטק.

איתי מלכיאור נספח כלכלי- יוהנסבורג, דרום אפריקה

כתיבת תגובה

(לא יפורסם)

* שדה חובה

פניה לנספח כלכלי- יוהנסבורג, דרום אפריקה, איתי מלכיאור